8-bitové počítače

Altair 8800

Jedná se o první osobní počítač. Byl vyroben firmou MITS roku 1975. Jednalo se o stavebnici počítače, který jako optický výstup používal kontrolky, obsahoval i rozšiřující sloty a na svou dobu byl i poměrně levný. Obsahoval 8-bitový procesor Intel 8080 a používal operační systém CM/P. Programoval se pomocí jazyka MS BASIC.



Commodore PET

V roce 1977 přišla americká firma Commodore na trh s počítačem PET(Personal Electronical Transaction computer). Jeho cena činila 600$, ale balení obsahovalo i monitor a magnetofon na kazety.

Počítač měl paměť RAM velkou 4KB, paměť ROM o velikosti 16KB a procesor 6502B Mostek, který vyráběla firma Commodore a pracoval na frekvenci 1 MHz. Tento počítač se používal převážně ve školách a komerčních firmách.



Atari VCS (2600)

Dne 27. června 1972 založili Nolan Bushnell a Ted Dabney firmu Atari Inc. Atari je japonské slovo a v češtině znamená něco jako "já vítězím". Jako logo zvolili jednoduchý obrázek, který má připomínat horu Fuji.

Počítače firmy Atari se k nám dostaly díky POZ Tuzex. Tyto počítače se velmi rychle ujaly v domácnostech a byly obrovským zlomem hlavně díky výborné grafice a zvuku. Počítače Atari tak byly používány hlavně jako herní konzole.



Atari 400/800

Počítače Atari 400 a Atari 800 přišly na trh v prosinci roku 1978. Používaly procesor 6502 a nesli kódová označení "Collen" (Atari 800) a "Candy" (Atari 400). Tyto počítače nabízely současné zobrazení 128 barev, grafické rozlišení 320x192 bodů a textové rozlišení 40x24 znaků v 8 grafických a 6 textových režimech. Video výstup umožňoval připojení k televizi a zvukový výstup měl 4 nezávislé hlasy v rozsahu 3,5 oktávy. Navíc zde byl zabudován malý reproduktorek na klávesnicové a jiné programově ovládané zvuky.

Model 800 měl dvojitý cartridge port a tlačítkovou klávesnici, zatímco model 400 měl cartridge port jednoduchý a klávesnici membránovou. Oba měly 4 ovládací porty a vstupně výstupní sériový port Atari. Původně měly oba dva 8 KB RAM paměti, ale později byl model 800 prodáván se 48 KB RAM a model 400 se 16 KB. Oba měly operační systém Atari zabudován v 10 KB veliké paměti ROM.


Atari 800

ZX 80

Angličan, sir Clive Marles Sinclair, si velmi dobře uvědomal díru. A tak v roce 1980 představil světu počítač, který byl malý a velmi levný - tedy i dostupný pro domácí použití. Počítač ZX 80 stál pouhých 99.95 liber. Byl inzerován jako "ideální pomůcka pro výuku programování" a měl obrovský úspěch. Během prvního roku se ho prodalo neuvěřitelných 70 000 kusů.

Srdcem počítače byl procesor Z80A, paměť ROM měla 4KB,počítač využíval programovacího jazaky BASIC a obsahoval 18 jednoduchý obvodů převážne k realizaci I/O operací. Celý počítač byl velmi malý, byl schovaný v klávesnici a jako výstupní zařízení byla použita televize. Jako vnější paměť pak sloužil jakýkoliv magnetofon.



Commodore VIC 20

Na díru trhu v podobě počítačů pro domácnost reagovala i firma Commodore. V roce 1980 uvedla svůj počítač VIC 20, jehož cena byla těsně pod hranicí 300$, což bylo přibližně 2x víc, než byla cena počítače ZX 80. Pravdou ale zůstává, že cena odpovídala kvalitě. Počítač měl 20KB ROM s BASICem, 5KB RAM, procesor 6502B a samostatný grafický čip VIC, který byl schopný zobrazovat 16 barev a grafiku v rozlišení 184x176 pixelů. Počítač měl velký úspěch a tak jej firma dále zdokonalovala.



Všechny firmy neustále vytvářeli nové, dokonalejší počítače a to jak pro domácnost, tak pro komerční využití. Za zmíňku ale jistě stojí počítače PMD 85 a IQ 151 - počítače vyráběné pro školství...



PMD 85

Velmi poruchový a nekompatibilní počítač, který je, stejně jako IQ 151, považován za "prokletí českého školství". Byl vyroben v roce 1983 podnikem Tesla Piešťany. Šlo o prototypovou verzi, které bylo vyrobeno jen několik kusů. Modul BASIC je umístěň uvnitř počítače a není vyjímatelný. Počítač umožňuje barevné zobrazování s pomocí RGB monitoru.

Vyžíval programovacích jazyků Karel a Žofka (Československý klon jazyka Logo), které sloužily jako výukové programy na pochopení programování. Karel byl jazyk, ve kterém jste pomocí příkazů ovládali malého robota, který přemísťoval cihly po bludišti. Žofka byla želva, která v písku po sobě zanechávala stopy.

Později byl vyroben model vylepšený PMD 85-1.



IQ 151

IQ 151 byl pokusem o vyvinutí počítače vhodného pro školství. Tento pokus se však nezdařil, ale i přesto se ve školách ve velké míře používal. Svými nevhodnými vlastnostmi (nedokonalý operační systém, málo jemná grafika, nevhodná klávesnice) moc užitku nedal, spíše naopak. Byl určený hlavně pro technické výpočty, méně vhodný byl pro zpracování ekonimických úloh především s rozsáhlými soubory dat. V 80. letech tento počítač začala vyrábět firma ZPA Nový Bor a do školství ho dodávala firma Komenium. Programové vybavení bylo velmi nedostatečné, ze začátku pouze Assembler a Basic, s postupem času se začaly objevovat výukové programy.



Ing. Zdeněk Holemář

Pedagog odborných předmětů z oblasti elektrotechniky.

Více...

Radka
Křížová

Studentka čtvrtého ročníku oboru elektrotechnika.

Více...

Kryštof
Matula

Student čtvrtého ročníku oboru elektrotechnika.

Více...

Stanislav Punčochář

Student čtvrtého ročníku oboru elektrotechnika.

Více...